Как да си направим 3D очила

Всъщност, никак не е сложно да си направим сами 3D очила. Техниката за създаване на триизмерни стереоскопически изображения е открита отдавна и хората са се забавлявали с 3D картинки много преди излизането на нашумелия филм "Аватар". И вие можете бързо и лесно да си направите 3D очила, а подходящи картинки и  3D филми ще си намерите в Интернет без проблем.
http://zazz.info/images/gallery/2012_5/473_attach_3719_normal.jpg

Става дума, разбира се, за пасивни 3D очила, по-точно - анаглифни очила (с едно червено и едно синьо стъкло). Ще са ви нужни парче тънка прозрачна пластмаса (например капак от кутия за CD, или още по-добре - калъфче за бадж), син и червен перманентен маркер, чифт ненужни слънчеви очила.

 

  • Махнете внимателно стъклата на очилата, сложете ги върху прозрачното парче пластмаса и очертайте контурите на новите стъкла.
  • Изрежете получените два овала от вътрешната страна на контура. Можете да потопите предварително парчето пластмаса в гореща вода за кратко време - така то ще омекне и няма да се счупи при рязането.
  • С червения маркер равномерно оцветете левия овал, а със синия - десния. Но не се престаравайте, че ако прекалите, нищо няма да видите през тях...
  • След като добре изсъхнат ги поставете на мястото на старите стъкла.

 

Трябва да сте наясно, какъв тип точно е изображението, което искате да гледате с анаглифни очила. Изображенията са два типа, съответно - и очилата.

Комбинациите са: cyan(специфичен оттенък на синьото) / red(червен) или green(зелен) / magenta(специфичен оттенък на червеното).

http://zazz.info/images/gallery/2012_5/473_attach_3719_normal_1.jpghttp://zazz.info/images/gallery/2012_5/473_attach_3719_normal_2.jpg

Когато си направим анаглифни 3D очила cyan/red, с тях няма да е удачно да гледаме изображения от типа green/magenta, както и обратното... И накрая - хубаво е цветовете на маркерите, които използваме за да оцветим стъклата на нашите очила, да са близки до тези, които виждате тук (цветните квадрати). За първия тип 3D анаглифни очила така трябва да изглежда "синьото" (което всъщност е цианово), за втория тип очила - така трябва да изглежда стъклото, обозначено като magenta.

http://zazz.info/images/gallery/2012_5/473_attach_3719_normal_3.jpg
http://zazz.info/images/gallery/2012_5/473_attach_3719_normal_4.jpg

Източник: http://3d-monitor.blogspot.com/